Klubbmästerskapen 2019

Bäste medlem i Ullevi Tennisklubb,

Boka in vecka 34 i din kalender redan nu! Då arrangerar vi nämligen Klubbmästerskapen. En hel vecka med aktiviteter både på och utanför tennisbanan som en kick-off inför höstens säsong. På tennisbanan spelas klubbmästerskapen indelad i olika klasser där målet är att alla deltagare skall få spela jämna och roliga matcher. För de yngsta finns tävlingsklasserna röd, orange och grön och för övriga deltagare den gula klassen som delas in efter tennispassens olika färger (dvs nivåindelning). Dessutom finns det en elitklass för klubbens 12-24 bästa spelare där man (damer, herrar, flickor och pojkar tillsammans) tävlar om titeln som årets klubbmästare. Utanför tennisbanan grillar vi hamburgare, umgås och deltar i de olika aktiviteterna som arrangeras både för barn och vuxna. Så börja träna ordentligt redan nu och boka in denna supervecka i din kalender!

Men kanske är det så att du inte tycker om din förstaserve? Eller andraserve? Lugn, det är inga som helst problem. I samtliga klasser förutom elitklassen väljer du själv om du vill serva ovan- eller underifrån och vi kommer att anpassa tävlingssystemet så att alla får spela minst två matcher mot så jämna motståndare som möjligt. Alla skall kunna vara med och få en rolig upplevelse!

Datum:17-23 augusti

Kostnad: 200 kr för vuxna och för alla barn ingår detta i höstens träningsavgift. T-shirt ingår i priset.

Anmälan: Gör din anmälan genom att klicka här. Sista anmälningsdag är fredag 16 augusti.

Vill du hjälpa oss att arrangera? Kanske grilla korv eller hamburgare eller vara tävlingsledare/matchvärd? Vill du sponsra med pris till vårt prisbord eller på något annat sätt? Vill du fixa sponsorer till arrangemanget eller har du andra idéer? Då är du välkommen att höra av dig till kristian.persson@ullevitk.se. Vi vill arrangera detta tillsammans med klubbens medlemmar!

Ha en fantastisk tennissommar så ses vi vecka 34!

Information om de olika spelklasserna

1) Röd singelklass för barn

Speldatum: preliminärt lördag 24 augusti

Antal deltagare: Obegränsat

Boll- och bantyp: Röda bollen med anpassad spelbana

Kostnad: För barn i vår tennisskoleverksamhet ingår detta i höstens träningsavgift

Beskrivning: Ledarna på plats hjälper spelarna att genomföra matcherna och anpassar regler och spelformat efter antalet deltagare och spelnivå så att alla kan vara med på ett bra sätt och få många roliga matcher.

2) Orange singelklass för barn

Speldatum: preliminärt lördag 24 augusti

Antal deltagare: Obegränsat

Boll- och bantyp: Orangea bollen med anpassad spelbana

Kostnad: För barn i vår tennisskoleverksamhet ingår detta i höstens träningsavgift

Beskrivning: Ledarna på plats hjälper spelarna att genomföra matcherna och anpassar regler och spelformat efter antalet deltagare och spelnivå så att alla kan vara med på ett bra sätt och få många roliga matcher.

3) Grön singelklass för barn

Speldatum: preliminärt söndag 25 augusti

Antal deltagare: Obegränsat

Boll- och bantyp: Gröna bollen med anpassad eller fullstor spelbana

Kostnad: För barn i vår tennisskoleverksamhet ingår detta i höstens träningsavgift

Beskrivning: Ledarna på plats hjälper spelarna att genomföra matcherna och anpassar regler och spelformat efter antalet deltagare och spelnivå så att alla kan vara med på ett bra sätt och få många roliga matcher.

4) Öppen singelklass för både barn och vuxna

Speldatum: preliminärt söndag 18 augusti – fredag 23 augusti (finalspel fredag)

Antal deltagare: Obegränsat

Boll- och bantyp: Gula bollen med fullstor spelbana

Kostnad: För barn i vår tennisskoleverksamhet ingår detta i höstens träningsavgift. För vuxna deltagare är kostnaden 200 kr.

OBS! Om du är osäker på vilken nivå du skall anmäla dig till ta kontakt med mikael.pihl@ullevitk.se eller kristian.persson@ullevitk.se eller erik.norinder@ullevitk.se.

Nivå 1

Vänder sig både till dig som kan grunderna i forehand, backhand och serve (gul nivå tennispasset) och till dig som kan hela spelet (blå nivå tennispasset). Både över- och underservar.

Nivå 2

Vänder sig till dig som kan hela spelet i högt tempo (röd nivå tennispasset) eller som varit/är tävlingsspelare (svart nivå tennispasset) eller klubbens tävlingsjuniorer/tävlingsseniorer/veteranlag. De 12-24 bästa spelarna från denna klass kommer att bilda en ”Elitklass”. Tränarteamet kommer att göra indelningen vilka 12-24 spelare som får spela ”Elitklassen”. Riktigt matchspel med serve och gameräkning.

Beskrivning: Ledarna på plats hjälper spelarna att genomföra matcherna och anpassar regler och spelformat efter antalet deltagare och spelnivå så att alla kan vara med på ett bra sätt och få många roliga matcher. Vi använder ett spelformat som kallas för ”poolspel” där varje spelare får spela minst två matcher. I Nivå 1-2 och Elitklassen kommer en klubbmästare att koras.

5) Öppen dubbelklass för både barn och vuxna (Generationsdubbel)

Speldatum: preliminärt onsdag 21 augusti eller torsdag 22 augusti

Antal deltagare: Obegränsat

Boll- och bantyp: Gula bollen med fullstor spelbana

Kostnad: För barn i vår tennisskoleverksamhet ingår detta i höstens träningsavgift. För vuxna deltagare är kostnaden 100 kr.

Beskrivning: Ledarna på plats hjälper spelarna att genomföra matcherna och anpassar regler och spelformat efter antalet deltagare och spelnivå så att alla kan vara med på ett bra sätt och få roliga matcher.

Gör din anmälan här!