Om Ullevi Tennisklubb

Storklubben med småklubbens fördelar.

Ullevi Tennisklubb är en ideell förening med drygt 1200 medlemmar. Vi driver vår verksamhet mitt i centrala Göteborg, i en anläggning som vi till 100 % äger och driver själva. Som renodlad tennisklubb fokuserar vi på att skapa en optimal tennismiljö för våra medlemmar.

Sedan starten 1944, har klubben försett de svenska junior-, senior- som veteranlandslagen med duktiga tennisspelare. Att som idrottsförening växa och bli större innebär inte alltid mer framgång och bättre verksamhet. För oss är det därför en medveten strategi att hålla en tillväxttakt som inte äventyrar klubbkänslan och kvalitén i våra aktiviteter. Med andra ord vill vi förbli ”en storklubb med småklubbens fördelar”. Vi värnar om närheten till våra medlemmar, att alla känner sig sedda och välkomna, och strävar efter att skapa en plats för gemenskap – både på och utanför banan.

Våra tre verksamhetsområden är:

Barn & Ungdom
Bredd & Motion
Elit & Tävling

Vår personal

Totalt arbetar ca 15 medarbetare med klubbens tennisverksamhet. Alla tränare som ansvarar för egna träningsgrupper har genomgått Svenska Tennisförbundets Högre Tränarutbildning. De har examinerats inom områdena tennisteknik, pedagogik, inlärningsmetodik samt strategi och taktik. Dessutom har de djupare kunskaper inom en rad olika specialområden såsom idrottsfysiologi, idrottspsykologi, träningsplanering och rehabilitering av idrottsskador.
Samtliga håller själva en hög spelstandard och har i regel en mångårig bakgrund som tävlingsspelare.

Klubbchef

Lars Sologub

lars.sologub@ullevitk.se

Sportchef

Kristian Persson

kristian.persson@ullevitk.se

Bredd- och motionsansvarig

Erik Norinder

erik.norinder@ullevitk.se

Barn- och ungdomsansvarig

Mikael Pihl

mikael.pihl@ullevitk.se

Elit- och tävlingsansvarig

Damien Croisat

damien.croisat@ullevitk.se

Elit och tävling

Lars Jönsson

lars.jonsson@ullevitk.se

 

Barn och ungdom

Mats Lindgren

mats.lindgren@ullevitk.se

Reception

Kent Jansson

reception@ullevitk.se

 

Reception

Sofia Sandin

reception@ullevitk.se

Anläggning

Niclas Landgren

reception@ullevitk.se

Administration / Ekonomi

Therese Hansson

therese.hansson@ullevitk.se

 

Anläggning

Ulf Nielsen

ulf.nielsen@ullevitk.se

 

Styrelsen

Ordförande

Anders Rydberg

Vice ordförande

Henrik Hobik

Ledamot

Lave Beck-Friis

Ledamot

Ulf Carlsson

Ledamot

Olle Eksell

Ledamot

Gert Lidén

Ledamot

Johanna Oddestad

Ladda ner för att läsa mer om:

Vår värdegrund

Föräldrarguiden

Elitguiden